Rosjanie tworzą własny system operacyjny. M OS będzie klapą?
Kolejne sankcje nakładane na Rosję w wyniku napaści na Ukrainę coraz bardziej doskwierają Moskwie. Kraj w wielu aspektach opierał się na importach, między innymi zaawansowanej technologii. Bez wsparcia oprogramowaniem z Zachodu komputery stają się jedynie elektrośmieciem, zwłaszcza jeśli sprzęt nie ma podstawowej rzeczy – systemu operacyjnego.
M OS – Rosjanie stworzyli własny system operacyjny
Trudności te spróbowała rozwiązać grupa zaledwie 25 informatyków z państwowego Departamentu Technologii Informacyjnych. Przed Rosjanami postawiono dość trudne zadanie, bo napisanie systemu dla komputerów nie należy do najprostszych.
Przez blisko pół roku specjaliści pracowali w pocie czoła, tworząc alternatywny system operacyjny oparty na architekturze Linuksa. W końcu powstał on – M OS. Odporne na sankcje oprogramowanie ma znaleźć zastosowanie przeważająco w edukacji. Ma trafić na komputery stacjonarne w krajowych szkołach oraz laptopy przeznaczone dla uczniów.
Na razie system jest rozpowszechniany w szkołach znajdujących się w Moskwie, ale niedługo ma trafić do kolejnych regionów Rosji.
M OS – co ma rosyjski system komputerowy?
System będący owocem rosyjskiej myśli technicznej nie jest może najbardziej zaawansowany, ale posiada większość funkcji, które mogą przydać się uczącym się w szkołach Rosjanom.
Już od zainstalowania oprogramowania M OS udostępnia użytkownikom na przykład przeglądarkę Mozilla Firefox. Do tego wbudowano weń klienta poczty Mozilla Thunderbird. Uczniowie mogą też tworzyć dokumenty w bezpłatnym pakiecie biurowym LibreOffice.
Docelowo M OS ma być szybkim narzędziem, które pozwoli szkołom na wycofanie się z amerykańskiej technologii. Chodzi tu o systemy Microsoft Windows oraz pakiety programów Microsoft Office.